FTP programınız aracılığı ile ilk olarak taşıma işlemini yapacağınız dizindeki bütün Joomla klasörlerini ve dosyalarını bilgisayarınıza indirin. Daha sonra eğer alt dizine taşıma yapacaksanız FTP ile o klasörü oluşturun veya zaten mevcut bir klasör varsa o klasörün içerisine bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz tüm Joomla dosya ve klasörleri yükleyin. Aynı şekilde eğer Joomla sitenizi üst dizine taşımak istiyorsanız, indirdiğiniz Joomla klasör ve dosyalarının tamamını o üst dizine yükleyin.

Böylelikle işin zor kısmı bitmiş olacak. Sırada yapmanız gereken tek bir işlem kaldı. Taşıma yaptığınız sitenin Joomla dosyaları arasında yer alan configuration.php adlı yapılandırma dosyanızı herhangi bir editör (not defteri veya Notepad++ olabilir) aracılığı ile açın. Burada bulunan parametrelerden aşağıda vermiş olduğum iki tanesini bulun:

  • $log_path
  • $tmp_path

Bu iki değerin karşısındaki Joomla klasörlerinin bulunduğu dizini sonradan taşım yaptığınız dizine uygun olacak şekilde düzenleyin. Mesela önceden siteniz siteadi.com/joomla dizininde bulunuyorsa ve bu siteyi siteadi.com içerisine taşımak istiyorsanız buradaki değerleri de şu şekilde değiştirmeniz gerekir:

var $log_path = '/home/dizin_ismi/public_html/joomla/logs';

olan ibareyi şöyle olacak şekilde değiştirin:

var $log_path = '/home/dizin_ismi/public_html/logs';

Yukarıdaki değişikliğin yanında aşağıdaki kısmı da değiştirmeniz gerekmektedir:

var $tmp_path = '/home/dizin_ismi/public_html/joomla/tmp';

olan ibareyi şöyle olacak şekilde değiştirin:

var $tmp_path = '/home/dizin_ismi/public_html/tmp';

 

Böylelikle sunucunuzda joomla adlı dizinde bulunan siteyi, anadizine taşımış olacaksınız. Eğer üst dizinde bulunan bir siteyi alt dizine taşımak istiyorsanız da, tam tersi işlemi yapmanız gerekir.