Bazen bize yollanan bir excel sayfasında veya internetten biryerden kopyaladığımız verilerin satır aralarında birer boşluk olabiliyor daha da kötüsü bazen bu boşlukların gelişigüzel dağılmasıdır.

Geçenlerde illere göre plakaları excel sayfasına aktardığımda satırların arasında birer boşluk olduğunu farkettim , mesela elimizde bu şekilde onbinlerce satır olduğunu düşünelim sanırım hiç kimse tek tek bunlarla uğraşmak istemeyecektir , bunları tek tek silmek hem vakit kaybı hemde gereksizdir , aşağıda bu tür durumlarda boş hücreleri yoketmek için kullanılabilecek oldukça pratik bir öntem paylaşacağım.

1. İlk olarak boş hücrelerin bulunduğu excel sayfamızın bir kopyasını oluşturuyor çünkü boş hücreleri sildiğimiz sayfada formüller bulunuyorsa bozulmalar olursa yedeğimiz bulunsun , ardından boş hücreleri sileceğimiz sayfayı açıyoruz , belirginleştirmek için aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi boşlukları renklendirdim.

2. Tablonun sol üst köşesindeki üçgene tıklayalım ve tüm tabloyu seçili hale getirelim.

3. Tablo seçiliyken klavyemizdeki F5 klavye tuşuna basalım , aşağıdaki gibi bir git kutucuğu belirecektir , Sol alt köşedeki "Özel" butonuna tıklayalım.

4. Yeni açılan özel git ekranında boşluklar kısmını seçelim ve Tamam butonuna tıklayalım.

5. Excelde sağ üst köşede yeralan sil ikonuna tıklayalım ve aşağı açılır menüden "Hücreleri sil" kısmını seçelim.

6. Son ekranımızda Hücreleri yukarı sürükle kısmının seçili olduğuna dikkat edelim ve tama m butonuan basıp işlemi sonlandıralım.

Böylece aradaki bütün boş hücreler silinmiş olacaktır.

 

KAYNAK: SORDUM.NET