THK Model Uçak Kursu

Web de sayfadan sayfaya linkten linke sörf yaparken kendimi Türk Hava Kurumu sitesinde (www.thk.org.tr) buldum. Siteyi keşfederken model uçak kısmı ilgimi çekti. Gereken şartları inceledim ve THK Lüleburgaz şubesinden Hasan Bey yardımıyla Model uçak serbest rehber öğretmen kursuna başvurumu yaptım. Aradan bir süre geçti ve THK tarafından telefonuma kabul edildiğim mesajı geldi. 10 temmuz - 15 temmuz 2017 tarihleri arasında Eskişehir iline bağlı İnönü ilçesi içinde bulunan THK Havacılık Eğitim Merkezinde Model Uçak Serbest Rehber Öğretmen Başlangıç kursu gördüm. Buradaki izlenimlerimden bahsetmek istiyorum. 9 temmuzda akşam üstü gibi kendi aracımla keyifli bir yolculuğun ardından İnönü ye ulaştım. Eğitim merkezini navigasyonla bulma konusunda şehir içindeki yol yapım çalışmalarınında etkisiyle hüsran yaşadım :) az daha C tepesi diye bahsi geçen yere gidiyordum. Navigasyonu kapatarak yolda gördüğüm birkaç kişiye yol sorarak eğitim merkezine ulaşmayı başardım.

Merkezde Hasan Bey Bizi karşıladı. Hasan bey yemekten ve odalardan sorumluydu. Bu işlemleri tamamladıktan ve giriş kaydını yaptıktan sonra çantamı bırakmak için odaya geçtim. Odalar 4 kişilikti.

Banyo ve WC vardı. Genel itibariyle temizdi. Çarşaflar ve yastık kılıfları yeni yıkanmış. Yatağımın çarşaflarını ve yastık kılıfını geçirdikten sonra bahçeye gittim. Bahçede Öğretmen lokali adında biryer var. Ama illa öğretmenler oturmuyor. içinde misafir odası koltukları ayarında ve rahatlığında koltuklar ve satranç takımları var. Dileyen herkes burada oturabiliyor. Hemen yanında yeterince dolulukta ve sizi olağanüstü bir durumda aç bırakmayacak kantin var. Müzikler müthiş :) Ayrıca unutmadan eğitim merkezinde sadece model uçak değil yelkenkanat, yamaç paraşütü, planör gibi eğitimlerde veriliyor. Oda arkadaşlarım olan öğretmen arkadaşlarla tanıştık. Afyon Sandıklıdan Matematik Öğretmeni Hüseyin Hoca, Gaziantepten Fen ve Teknoloji Öğretmeni Emre Hoca ve İstanbuldan Güverte Öğretmeni Çağatay Hoca. Kurs boyunca keyifli vakit geçirmemi sağlayan 3 kişi :) Pazartesi sabahı, öncesinde kurs hakkında araştırma yaparken T. ismiyle yazılmış hakkında tonla olumsuzluk olan hocayla tanışmaya gelmişti. Allah ım internette neler neler yazılmıştı. Sabah 7 buçukta kahvaltının ardından kantinde çay içerek güne başlıyoruz. 8 de eğitim merkezine servis gelmesiyle kurs öğretmenlerimiz geldi. Model uçak kursiyerlerine yapılan anons ile öğretmen gazinosunda toplandık. Acımasız internette(!) okuduklarımla ön yargı oluşturduğum hocamız Tuba Hanımla tanıştık. Kursiyerlerin evrakların kontrolünü yaptı. Anlamadığım nokta şu ki öğretmen olmuş (kursiyerlerden bahsediyorum) insan yetiştiren insanlar mail adreslerine gönderilen davetiyedeki istenilen evraklar ve fotoğrafları getirmeyi unutmuşlar. Gerçekten buna bir anlam vermekte zorlanıyorum. Sorumsuzluğun saçmalığın daniskası. Herneyse Tuba Hoca bu konuda biraz sertti. İlk gün ilk dakikadan herkese ayar verdi. Ardından diğer kurs öğretmenimiz Fatih beylede tanıştık ve kurs göreceğimiz model uçak dershanesinde masalarımıza yerleştik. Tüm arkadaşlar masalara yerleşti. Masalarımız üzerinde model planlarımız ve kullanacağımız alet edevat mevcuttu. Kurs hocalarımız önceden halletmişler.

 

Ardından parçalar geldi ve yapıma başladık. Hocalarımız bizi iki gruba ayırdı. bizler Fatih hocanın grubundaydık. Fakat her eğitmen ve kursiyer ayrıca masadaki herkes birbirinde bilgisi dahilinde yardımlaşıyordu. Yine internetten okuduklarımızın burada ne kadar yalan olduğu tek tek ortaya çıkıyordu. İşte hocalar tersliyor, işte parçalar eksik kalıyor, işte yetiştirilemiyor gibi cümlelerin tamamının kocaman bir yalan olduğunu anladık. Hocalarımız adeta üstümüze titriyordu. Sen benim grubumda değilsin vs gibi nedenlerle geri de çevrilmedik. Hocalarımız ne sorarsak grup ayrımı yapmadan cevap vermeye çalıştılar. Mesela Emre Hocamın parçaları lazerle iyi kesilmemişti ve çıkartırken maket bıçağı kullanmasına rağmen çoğu kırıldı. Tuba hoca hemen yenisini verdi. Bu şekilde 6 gün sonunda 2 adet model uçak yaptık, çok şey öğrendik ve çok eğlendik.

 Buradan ayrılırken hayatıma model uçak yapmayı öğrenmenin yanında, güzel ülkemin değişik şehirlerinden 30 arkadaş ve 2 güzel, yetenekli model uçak eğitmeni (Tuba ve Fatih) kazandırdım.